5 najważniejszych umiejętności na rynku pracy 2020

5 najważniejszych umiejętności na rynku pracy 2020

Promocja i Reklama

Nasza rzeczywistość zmienia się szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Z roku na rok rośnie liczba koniecznych do przetworzenia informacji, a wiedza wyniesiona ze szkoły błyskawicznie się dezaktualizuje. Sprawdź, jak nadążyć za zmianami na rynku pracy i poznaj 5 umiejętności, których pozyskanie zapewni Ci zawodowy sukces w 2020.

Najważniejsze umiejętności na nowoczesnym rynku pracy

Era specjalizacji dobiega końca. Przez lata wmawiano nam, że jedyną drogą do zawodowego sukcesu jest skupienie uwagi na możliwie wąskim zagadnieniu. Jednak rynek zmierza w przeciwnym kierunku.

Dostęp do informacji jeszcze nigdy nie był tak łatwy, jak dziś. Nie musisz już przechowywać w umyśle setek tysięcy szczegółowych informacji – wystarczy, że wykorzystasz internet w swoim telefonie komórkowym. Kluczem do sukcesu na nowoczesnym rynku pracy jest dostrzeganie szerokiej perspektywy i umiejętność łączenia interdyscyplinarnych informacji w skuteczną całość.

Wobec tego do łask pracodawców zaczynają wracać kompetencje miękkie. Przedsiębiorcy zauważają, że na nowoczesnym rynku pracy kreatywność, elastyczność lub umiejętności interpersonalne są równie ważne, co szczegółowa wiedza zawodowa.

Poniżej znajdziesz listę 5 kompetencji, których rozwijanie błyskawicznie poprawi Twoją pozycję na nowoczesnym rynku pracy.

1. Kreatywność

Jeżeli zależy Ci na zawodowym sukcesie, powinieneś skupić się na kreatywności. Pomysłowość oraz umiejętność tworzenia użytecznych skojarzeń przydaje się niemal w każdej branży. Ponadto tej kompetencji nie da się zastąpić przez maszyny. Rynek pracy coraz bardziej docenia kreatywność. Zwróć uwagę, że najlepiej płatne zawody (np. analityk, inżynier, programista) mają z nią bardzo dużo wspólnego.

2. Elastyczność

Aktualna sytuacja na rynku wymaga też elastyczności. Czasy dożywotniej pracy w jednym zakładzie dawno już minęły. Osoby odnoszące zawodowy sukces są nieustannie przygotowane do zmiany miejsca pracy lub charakteru wykonywanych obowiązków. W obecnych realiach rynkowych nauka nowych umiejętności nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. Elastyczność polega przede wszystkim na zaakceptowaniu zmian oraz gotowości do ciągłego poszerzania wiedzy.

3. Umiejętność zarządzania czasem

W świecie pełnym rozpraszaczy ogromne znaczenie ma umiejętność zarządzania czasem i skupienia się na wykonywanym zadaniu. Im szybciej przestaniesz nadużywać telefonu, serwisów społecznościowych i co kilka minut odruchowo sprawdzać pocztę, tym większą masz szansę na poprawę jakości swojej pracy. Ta umiejętność pomoże Ci też w jasnym wyznaczeniu granicy, pomiędzy czynnościami zawodowymi, a czasem wolnym (tzw. work-life balance).

4. Analiza informacji i wyciąganie wniosków

W dzisiejszych czasach pozyskanie informacji nie stanowi już wyzwania. Wręcz przeciwnie – coraz częściej mamy do czynienia z ich nadmiarem. Musisz nauczyć się wyznaczać priorytety i koncentrować swoją uwagę na tym, co jest naprawdę ważne.

5. Nauka rozwiązywania problemów

Każda aktywność zawodowa sprowadza się do rozwiązywania określonych problemów. Im szybciej wypracujesz skuteczne techniki wspomagające ten proces, tym mniej trudności czeka Cię w pracy. Istnieje mnóstwo sposobów wspomagających tę umiejętność. Większość z nich przybiera formę pisemną lub graficzną.

Jak rozwijać kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie przez dziesięciolecia były kompletnie lekceważone przez system szkolnictwa publicznego. Przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno ująć je w ramy formalne. Ciężko jest zmierzyć czyjąś elastyczność lub kreatywność. Ponadto kształtowanie kompetencji miękkich opiera się na wypracowaniu osobistych nawyków i regularniej praktyce.

W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów, które pomogą Ci rozpocząć doskonalenie wybranej umiejętności.

Artykuł powstał przy udziale redakcji portalu o pracy zdalnej https://zarabiajnapisaniu.com/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o