Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów szybko dodatkowo w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą zatem być niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego postępowania oraz pewnie zawierać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to prawie szkodliwe pomyłki, które możemy osiągnąć. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i naprawdę zostanie przesłany do określonej osoby (oczywiście, jeżeli nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy uważa się nowe konto i planuje zasilić je przekazem z poprzedniego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt niebotyczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W obecnym sukcesu problem staje się zdecydowanie dużo duży. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w obecnej kwestii oraz może nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym wypadku można jedynie zetknąć się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie cieńsza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesu za wysokich przelewów z chwilą przyszłą można w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna wartość była słabsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najznakomitszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za niewielki czy zbyt duży ciąg cyfr, okienko z artykułem powiadomi o błędzie, lub przelew nie jest wykonany i człowiek z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pór cyfr lub niewłaściwe ich napisanie to już całkiem nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w ciągu kilku dni codziennych (okres oczekiwania może różnić się w współzależności od regulaminu, w pewnych bankach jest ledwie dzień, w przyszłych nawet ponad tydzień). Gdy jednak błędny numer jest wolny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co pisać?

Popełniliśmy brak w rozmiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W współzależności z banku możemy wykonać:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – wygodne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie przeważnie jest możliwa (szukaj poradzie w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest możliwe, a kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank prawdopodobnie nie pogodzić się na cofnięcie przelewu, jeżeli w przepisie jest zapis, że organizacja nie anuluje działań z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi wywiadów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi więc a regułą (znów zależy tylko z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Liczy się oraz szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), można ją otworzyć. Jednak gdy pieniądze poszły już na dalekie konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze a albo zatem w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie jesteśmy dobra do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest więc a jedynie dobra wola, nie obowiązek. Na siły zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zlecenie zgodne z specjalnym zadaniem oraz zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego założeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na siły zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest zobowiązany do dania pomocy w naturze, a jeśli to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w kryzysie istniałoby więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, która chce odzyskać swój majątek. Zapewne nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do sądu. W trakcie postępowania bank nie istnieje jednak częścią zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas niemało kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa technologia jest realizowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała możliwości oraz chce zaangażowania pracowników instytucji. W współzależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale z podpisanego przez klienta regulaminu.

Że bank przyjmie się uwadze w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam coraz dobrze. W współzależności od firm pewno żyć wtedy kwota od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments