Kraków, miasto studentów

Kraków, miasto studentów

Warto przeczytać

Kraków od dawna uważany jest za najważniejsze miasto uniwersyteckie w Polsce, jedną z wiodących uczelni w Europie. Nie bez przyczyny napływają tu żądni wiedzy ludzie z całego świata.
Uniwersytet Jagielloński ufundował polski król Kazimierz Wielki w 1364 roku. Uczelnia nadal reprezentuje wysoki potencjał naukowy.

Kraków, miasto studentów

Z uczelnią, na przestrzeni wieków, związanych było wiele osobowości między innymi: Jadwiga Andegaweńska, Stanisław ze Skarbimierza, Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Hugo Kołłątaj, Karol Olszewski, Stanisław Lem, Jan III Sobieski, Karol Wojtyła, Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kochanowski, Mikołaj Rey, Marcin Kromer.

Uniwersyteckie mury są przesiąknięte historią. Uniwersytet Jagielloński może poszczycić się wieloma wydziałami. Obecnie uczelnie tworzy szesnaście wydziałów w tym, trzy medyczne. Na Uniwersytecie Jagiellońskim kształci się około 40 000 studentów rocznie. Uczelnia oferuje kierunki humanistyczne i społeczne, kierunki medyczne i ścisłe oraz przyrodnicze. To oferta studiów pierwszego stopnia, licencjackich. Sale dydaktyczne uniwersytetu goszczą także studentów studiów magisterskich, podyplomowych, a także doktorantów.

Kompleks uniwersytecki mieści się w obrębie ulic. Św. Anny, Jagiellońskiej, Olszewskiego, Wiślnej i Gołębiej. To gmachy
– Collegium Novum, gdzie mieszczą się władze UJ,
– Collegium Witkowskiego, czyli Instytut Historii,
– Collegium Nowodworskiego; Wydział Lekarski,
– Uniwersytecka Kolegiata Św. Anny,
– Collegium Minus Instytut Archeologii,
– Muzeum UJ,
– Collegium Kołłątaja,
– Wydział Polonistyki,
– Collegium Wróblewskiego; Wydział Prawa i Administracji.

Uniwersytet Jagielloński przyciąga nie tylko swoją historią i tradycjami, ale także najwyższym potencjałem naukowym. Na jego terenie mieści się 37 bibliotek wydziałowych i instytutowych, 4 szpitale uniwersyteckie.

Uczelnia zajmuje pierwsze miejsce w polskich rankingach uczelni wyższych, to najlepsza uczelnia medyczna.
UJ oferuje swoim studentom kampusy z nowoczesna infrastrukturą i aparaturą badawczą.

To lider we współpracy międzynarodowej. Do obsługi studentów zagranicznych dedykowany jest Dział Obsługi Studentów Zagranicznych. Informacje udzielane są w języku polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim. Studenci z zagranicy oprócz oferty dydaktycznej w Krakowie znajdują niepowtarzalną atmosferę starówki; Rynku Głównego, Muzeum Historycznego, Kazimierza, Wawelu. Spacer Plantami czy wzdłuż Wisły to okazja do podziwiania zabytkowych kamienic i kościołów. Atrakcje Krakowa przyciągają turystów z całego świata. Kraków ofiarowuje naukę, ale także i rozrywkę; to teatry, kina, kabarety, wystawy, wernisaże, kluby, puby, escaperoomy.

Tu nikt nie będzie się nudził. Kraków to wymarzone miejsce na naukę, to nie tylko kolebka polskiej kultury, turystyczna atrakcja Polski to miejsce, gdzie warto spędzić lata młodości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments