Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że stanowić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w projektu wywołania u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Sprawa jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Zarówno na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić uważają się krajowi specjaliści w określonych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Materiałów Biobójczych.

– Podchodzimy do historii bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co robić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w sposobie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to znacznie znany lek stosowany przy cukrzycy typu II i potwierdzany przez wielką liczbę pacjentów. Z wielu lat przedstawia się o tej podstawy jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, iż w Polsce przyjmuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najdelikatniejszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale także często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Z paru lat leki z tą podstawą czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto skoro jej wyjątkowe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest wyjątkowo delikatny dla wątroby. Posiada też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z znajomych źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem oznacza w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się ale za kilka lat okazać, że młodzi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co bardzo

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne przykłady będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do sytuacje poważnie, zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co bardzo. Możliwe jest przestawianie pacjentów na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje lecz w nauki. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na pozostałe produkty lecznicze potrafi żyć odpowiedzialne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektorze europejskiego – co jest jako daleko możliwe – potrafi żyć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina sprzedaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments