Sposoby płatności przez internet – które są bezpieczne?

Sposoby płatności przez internet – które są bezpieczne?

Warto przeczytać

Internet jest narzędziem wykorzystywanym w wielu aspektach codziennego życia – można dzięki niemu bawić się i komunikować ze znajomymi, uczyć się oraz pracować, a także dokonywać wielu różnych czynności: rezerwować wakacje, ubezpieczyć auto oraz dokonywać płatności. Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje płatności internetowych oraz co zrobić, jeśli w ich trakcie padniemy ofiarą oszustwa lub kradzieży.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje płatności internetowych i czym się one wyróżniają,
  • co zrobić, jeśli podczas płatności internetowej padniemy ofiarą oszustwa.

Różnego rodzaju internetowe usługi finansowe z roku na rok zyskują na popularności, i to nie tylko wśród osób młodych. Przez internet można np. wziąć pożyczkę, założyć kartę kredytową albo lokatę, ubezpieczyć samochód, a także dokonywać płatności – rachunków za prąd i gaz, podatków, składek ZUS oraz codziennych zakupów.

Rodzaje płatności internetowych

W dobie rozwoju innowacyjnych technologii, mamy do dyspozycji coraz to nowe płatności internetowe – bezpieczne, szybkie i wygodne. Oto przykłady tych najpopularniejszych.

  • Przelew internetowy

Przelew internetowy to nic innego jak płatność dokonywana za pośrednictwem systemu internetowego banku. Po sfinalizowaniu zakupu sprzedawca zazwyczaj wysyła dane do przelewu internetowego (nazwę firmy, adres, numer rachunku) na maila nabywcy, ten musi zalogować się do swojej bankowości internetowej, wypełnić formularz i zatwierdzić płatność.

Jak wypełnić przelew internetowy? Dokładnie w taki sam sposób, jak wypełnia się tradycyjne „druczki” bankowe albo pocztowe. W odpowiednie pola formularza internetowego należy wpisać numer rachunku odbiorcy, jego nazwę, adres i kwotę płatności. Systemy bankowości internetowych są zazwyczaj przejrzyste i proste w obsłudze, więc nie powinno to sprawić większych trudności.

Oprócz tego, jak wypełnić przelew internetowy warto również wiedzieć, jak długo trwa jego realizacja. W przypadku przelewów zlecanych w ramach jednego banku odbiorca najprawdopodobniej otrzyma środki natychmiastowo. Przelew do innego banku może być natomiast realizowany nawet kilka dni – jeśli np. zostanie zlecony w piątek, pieniądze najpewniej trafią do odbiorcy dopiero w poniedziałek. Jeśli zależy nam na czasie (niektórzy sprzedawcy wyślą towar dopiero po zaksięgowaniu środków na ich koncie), można np. wygenerować z systemu potwierdzenie przelewu internetowego i wysłać go sprzedawcy mailem. Będzie to dowód dokonania wpłaty.

  • Karta płatnicza

Płatności internetowe wykonywać można również za pomocą kart płatniczych. Po wybraniu takiej opcji na stronie sprzedawcy zostajemy przekierowani do formularza, w który należy wpisać numer karty, jej datę ważności oraz trzycyfrowy kod CVC/CVV (zazwyczaj znajduje na tyle karty, po prawej stronie paska, na którym się podpisujemy).

Obecnie – w celach bezpieczeństwa – wiele banków stosuje dodatkową usługę 3D Secure. Polega ona na tym, że przy płatności kartą, tak samo jak przy przelewach internetowych, trzeba zatwierdzić transakcję kodem wysłanym na wskazany numer telefonu. Chroni to przed zakupami zrobionymi w sytuacji, gdy karta została np. skradziona.

  • BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych uruchomiony w lutym 2015 r. Umożliwia on użytkownikom smartfonów m.in. wpłacanie i wypłacanie gotówki, dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Jego działanie jest proste – należy uzyskać połączenie z internetem w smartfonie i zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku. Następnym krokiem jest wybranie w aplikacji opcji BLIK – na ekranie smartfona pojawi się 6–cyfrowy kod, który należy wpisać w odpowiednie miejsce, a następnie potwierdzić transakcję na smartfonie.

Jedną z unikalnych funkcjonalności systemu BLIK jest także przelew na telefon – aby go wykonać nie trzeba znać numeru konta odbiorcy (wystarczy numer telefonu), a kwota pojawia się u niego właściwie natychmiastowo. Jak zrobić przelew na numer telefonu? W aplikacji mobilnej banku należy wybrać opcję „Przelew BLIK” lub „Przelew na telefon”, podać odbiorcę przelewu (wpisać jego numer telefonu lub wybrać z listy kontaktów), wpisać kwotę przelewu i zatwierdzić transakcję.

  • System płatności internetowej

Jedną z popularniejszych metod płatności online są również różnego rodzaju systemy płatności internetowych. Jak z nich korzystać? Po dokonaniu zakupu należy wybrać opcję „Płatność szybkim przelewem”. Zostaniemy wówczas przekierowani na stronę operatora systemu płatności, gdzie będą znajdowały się ikonki z nazwami banków. Trzeba oczywiście kliknąć nazwę swojego banku – system przekieruje nas na jego stronę logowania. Po zalogowaniu zobaczymy automatycznie wypełnioną formatkę z danymi przelewu – należy sprawdzić, czy są one poprawne, a następnie zatwierdzić przelew. Trafia on do odbiorcy natychmiast, więc może niezwłocznie zacząć realizację zamówienia.

Przelew na telefon, przelew internetowy, BLIK – co zrobić, by były bezpieczne?

Mimo rozwoju różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa, płatności internetowe bywają niestety obarczone ryzykiem oszustw albo kradzieży. Przestępcy mogą np. wyłudzić dane karty kredytowej, sfałszować stronę systemu płatności internetowych, dzięki czemu uzyskują dane logowania do bankowości albo oferować do sprzedaży fikcyjne towary, które po dokonaniu płatności nigdy nie trafiają do nabywcy.

Co zrobić w takiej sytuacji? Na pewno warto zgłosić sprawę na policję – nie jest to równoznaczne z tym, że sprawców uda się złapać, ale może ustrzec inne osoby przed podobną nieprzyjemnością. Transakcję można zareklamować w banku, jeśli zaś doszło do wyłudzenia danych karty, konieczne jest zastrzeżenie, a przynajmniej czasowe zablokowanie karty, tak aby przestępcy nie mogli z niej skorzystać. Kartę można zastrzec pod całodobowym numerem telefonu +48 828 828 828, pod którym działa uruchomiony przez Związek Banków Polskich system Zastrzegam.pl.

Płatności internetowe są szybkie, wygodne, a jeśli zachowamy podstawową czujność – również bezpieczne. Cyfryzacja obejmuje coraz więcej aspektów życia, nie wyłączając finansów, więc prędzej czy później z płatnościami online będzie musiał zaznajomić się każdy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments