Sprzęt do tenisa stołowego - co warto wiedzieć?

Sprzęt do tenisa stołowego – co warto wiedzieć?

Warto przeczytać

Co warto widzieć na temat tenisa stołowego? Zapraszamy do naszego artykułu!

Sprzęt do tenisa stołowego – co warto wiedzieć?

Tenis stołowy, określany często zamiennie mianem ping ponga, to gra, która została wymyślona pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku. Dziś jest to sport, który być może nie cieszy się tak dużą popularnością, jak piłka nożna, ale wciąż ma wielu miłośników. Co warto wiedzieć przed zakupem profesjonalnego sprzętu do tenisa stołowego?

Niezbędny sprzęt do tenisa stołowego

Ping Pong to dyscyplina mało skomplikowana, jednak niezbędny do jej uprawiania jest specjalny stół. Wymiary takiego stołu są zazwyczaj spore. Trzeba również uwzględnić wolną przestrzeń poza stołem, aby swobodnie odbijać piłeczkę. Przestrzeń jest często ograniczeniem, którego nie można obejść, chcąc grać w domowym zaciszu. Nawet jeśli w salonie znalazłoby się miejsce na stół, to jeszcze trzeba uważać, aby nie zrobić przypadkiem dodatkowych szkód. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się garaż, jeśli jest odpowiednio duży, będzie można w nim swobodnie grać bez obawy o otoczenie. Jeśli w domu i garażu nie ma miejsca na stół do tenisa, zawsze można udać się do klubu sportowego, szkoły lub parku. Na świeżym powietrzu warto grać szczególnie w okresie letnim, a często za grę na stołach dostępnych w parkach nie jest pobierana opłata.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakietki do tenisa stołowego?

Jeśli mamy już stół, czas na wybór akcesoriów niezbędnych do gry w tenisa stołowego. Najważniejsza jest oczywiście rakietka, a przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych danych. Producenci najczęściej wyróżniają następujące parametry:

  • szybkość – im większa wartość tego parametru, tym mocniejsze przyspieszenie piłeczki po odbiciu. Dla osób początkujących, które mają pierwszy raz styczność z tenisem poleca się wolniejsze rakietki.
  • rotacja – parametr określający zdolność rakietki do podkręcania piłeczki ping pongowej. Rakietki z wysoką rotacją, poleca się bardziej zaawansowanym graczom, którzy opanowali podstawy technicznej gry.
  • kontrola – im wyższy parametr kontroli, tym większe panowanie nad piłeczką. Trzeba jednak zaznaczyć, że rakietki z dobrą kontrolą zazwyczaj tracą na szybkości.

Budowa rakietki nie jest skomplikowana, albowiem stanowi połączenie drewnianej deski i gumowych okładzin w kolorze czarnym i czerwonym. Przymierzając się do zakupu, warto zwrócić uwagę na grubość deski. Najczęściej można spotkać rakietki, które mają od 3 do 5 warstw. Im grubsza rakietka, tym cięższa, co ma wpływ na kontrolę i komfort gry.

Jaką piłeczkę do ping ponga wybrać?

Rakietki i stół to podstawa, ale bez piłeczek nie da się grać w tenisa stołowego. Są one dosyć delikatne i jeśli zostaną niechcący nadepnięte, wgniatają się i trzeba je wymienić. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka sztuk. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego postanowiła, że każda piłeczka używana w oficjalnych zawodach, powinna mieć średnicę 40 mm. Piłeczki do ping ponga są zwykle oznaczane gwiazdkami od 1 do 3. Te standardowe dla początkujących przyjmują wartość jednej gwiazdki, natomiast te z rozbudowanymi parametrami odbicia dwie lub trzy. Ostateczny wybór piłeczki zależy od indywidualnych zdolności i preferencji graczy.

W przygotowaniu artykułu pomogła nam firma Stiga Tenis http://sklep.stiga-tenis.pl/. Dziękujemy!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments